Menu Menu
Academic Senate
Menu Academic Senate
Menu UCSB - Senate
Menu University of California Santa Barbara
Menu Menu
 
University of California Santa Barbara

2019-20


Officers

Henning Bohn Economics
Jianwen Su Computer Science
Charles Akemann Mathematics Parliamentarian

Executive Council

Henning Bohn Economics Division Chair
Jianwen Su Computer Science Divisional Vice Chair
Divyakant Agrawal Computer Science Chair, Graduate Council
Charles Akemann Mathematics Academic Assembly Representative
Isabel Bayrakdarian Music Academic Assembly Representative
Claudio Fogu French and Italian Academic Assembly Representative
Melissa Morgan Consoli Counseling, Clinical, and School Psychology Chair, Committee on Diversity and Equity
Christopher Newfield English Chair, Council on Planning and Budget
Eric Prieto French and Italian Chair, Undergraduate Council
Elise Skenazi French and Italian Chair, Council on Faculty Welfare, Academic Freedom, and Awards
Michael Gordon Chemical Engineering Chair, Committee on Admissions, Enrollment, and Relations with Schools
Dana Mastro Communication Chair, Committee on Academic Personnel
Randolph Bergstrom History Chair, Undergraduate Council
Nuha Khoury History of Art and Architecture Academic Assembly Representative

Faculty Legislature

Henning Bohn Economics Chair
Jianwen Su Computer Science Vice Chair/Secretary, Ex Officio
Desiree N. Alaniz Library; Member (Started 1/6/20)
Kristin A. Antelman Library;
Robert Antonucci Physics Member (Started 1/6/20)
Peter Bloom Film and Media Studies
Karel Casteels Mathematics, College of Creative Studies
Alison Cerezo Counseling, Clinical, and School Psychology
Jordan Clark Earth Science, Environmental Studies
Andre Sebastiao Correa de Sa Spanish and Portuguese
Jeannine DeLombard English
Simonetta Falasca-Zamponi Sociology
Raisa Feldman Statistics and Applied Probability
Alan Fridlund Psychological and Brain Sciences Member (Started 1/6/20)
Patricia Fumerton English
Daniel Gianola Materials
Frederic Gibou Mechanical Engineering, Computer Science
Michael Goard Molecular, Cellular and Developmental Biology, Psychological and Brain Sciences Member (Started 1/6/20)
Avery Gordon Sociology
Michael Gurven Anthropology Member (Started 1/6/20)
Davit Harutyunyan Mathematics
Matthew Helgeson Chemical Engineering
Lynn Hou Linguistics Member (Started 1/6/20)
Birge Huisgen-Zimmerman Mathematics Member (Started 1/6/20)
Brooke Jack Bren School of Environmental Science and Management
William Jacob Mathematics
Chen Ji Earth Science
Danielle Kurin Anthropology Member (Started 1/6/20)
Renan Larue French and Italian Member (Started 3/30/20), Member (Ended 1/5/20)
Nelson Lichtenstein History
David Lopez-Carr Geography
Matthieu Louis Molecular, Cellular and Developmental Biology
Upamanyu Madhow Electrical and Computer Engineering
Robin Matoza Earth Science
Joseph McFadden Geography
Gabriel Menard Chemistry and Biochemistry
Greg Mitchell Theater and Dance
Robin Nabi Communication
Jan Nederveen Pieterse Global Studies, Sociology
Sylvester Ogbechie History of Art and Architecture
Behrooz Parhami Electrical and Computer Engineering
Curtis Roads Media Arts and Technology Program
Sarah Roberts Education Member (Started 1/6/20)
Teresa Robertson Philosophy
Cyrus Safinya Materials, Molecular, Cellular and Developmental Biology
Jon Schuller Electrical and Computer Engineering
Amit Shilo Classics
Julie Simpson Molecular, Cellular and Developmental Biology
Tine Sloan Education
Paul Spickard History
Martha Sprigge Music
Dominic Steavu-Balint East Asian Languages & Cultural Studies , Religious Studies
Thomas Turner Ecology, Evolution and Marine Biology
Christina Vagt Germanic and Slavic Studies
Megan Valentine Mechanical Engineering
Gonzalo Vazquez-Bare Economics
Kieran Walsh Economics
Richert K. Wang Computer Science, College of Creative Studies
Yuan-Fang Wang Computer Science
Anthony Zee Physics Member (Started 1/6/20)
Charles Akemann Mathematics Assembly Rep; At-Large Member, Ex Officio
Isabel Bayrakdarian Music Assembly Rep; At-Large Member (Started 1/6/20)
Claudio Fogu French and Italian Assembly Rep; At-Large Member
Richard C. Caldwell Library; Non-Senate Academic Rep
Divyakant Agrawal Computer Science GC Chair; Ex Officio
Michael Gordon Chemical Engineering CAERS Chair; Ex Officio
Dana Mastro Communication CAP Chair; Ex Officio
Melissa Morgan Consoli Counseling, Clinical, and School Psychology CDE Chair; Ex Officio
Christopher Newfield English CPB Chair; Ex Officio
Eric Prieto French and Italian UgC Chair; Ex Officio (Started 1/6/20)
Elise Skenazi French and Italian CFW Chair; Ex Officio
Henry Yang Mechanical Engineering Chancellor; Ex Officio
Mario Garcia Chicana and Chicano Studies Member (Started 1/6/20), Member (Ended 3/20/20)
Kenneth R. Goodearl Mathematics Member (Ended 12/22/19)
Catherine Nesci French and Italian Member (Started 1/6/20), Member (Ended 3/20/20)
F Winddance Twine Sociology Member (Ended 1/5/20)
Nuha Khoury History of Art and Architecture Assembly Rep; At-Large Member (Ended 1/5/20)
Kaisa J. Faulkner Library; Non-Senate Academic Rep (Ended 1/6/20)
Randolph Bergstrom History UgC Chair; Ex Officio (Ended 1/5/20)

Charges Officer

Andrew Teel Electrical and Computer Engineering Charges Officer

Committee on Academic Personnel

Dana Mastro Communication Chair
Ruth Finkelstein Molecular, Cellular and Developmental Biology Vice Chair
Ann Adams History of Art and Architecture
Stanley Awramik Earth Science
Eileen Boris Feminist Studies Member (Started 11/5/19)
Michael Bowers Chemistry and Biochemistry
Rodney Garratt Economics
B Manjunath Electrical and Computer Engineering
Kathleen Moore Religious Studies
Dar Roberts Geography
Omar Saleh Materials, Biomolecular Science and Engineering Program
Sven Spieker Germanic and Slavic Studies
Janet Walker Film and Media Studies
Francis Dunn Classics UCAP Rep, Ex Officio

Committee on Admissions, Enrollment & Relations with Schools

Michael Gordon Chemical Engineering Chair, BOARS Rep
Mahdi Abu-Omar Chemistry and Biochemistry
Juan Campo Religious Studies
Andrew Flanagin Communication
Leroy Laverman Chemistry and Biochemistry, College of Creative Studies
Sara Lindheim Classics
Lorraine Lisiecki Earth Science
Shelly Lundberg Economics
Miriam Metzger Communication
Greg Mitchell Theater and Dance
Philip Pincus Materials, Physics
Rebeca Mireles Rios Education Member (Started 10/22/19)
Guofang Wei Mathematics
Lisa Przekop Ex Officio
Alice E. Bodell AS Rep
Donna M. Coyne Consultant
Michael M. Miller Interim Asst. Vice Chancellor for Enrollment Services; Consultant
Steven C. Velasco Consultant
Laurel J. Wilder Consultant

Committee on Committees

Lisa Hajjar Sociology Chair
Colin Gardner Art
Songi Han Chemistry and Biochemistry, Chemical Engineering
Linda Petzold Mechanical Engineering, Computer Science
Ann Plane History
F Winddance Twine Sociology
Yuedong Wang Statistics and Applied Probability
David Lopez-Carr Geography Member (Ended 1/27/20)

Committee on Courses and General Education

Tengiz Bibilashvili Physics, College of Creative Studies Chair
Paul Atzberger Mathematics
Alicia Cast Sociology
Samantha Daly Mechanical Engineering
Racha El Omari Religious Studies
Jan Frodesen Linguistics
Viola Miglio Spanish and Portuguese
Alan Murray Geography
Scott Reid Communication
Yuan-Fang Wang Computer Science
Valentina Padula Continuing Lecturer, French and Italian; Non-Senate Academic Rep
Scott G. Kassner Director of Advising Operations for L&S; Consultant
Haley E. Orton Consultant
Anthony E. Schmid Consultant

Committee on Diversity and Equity

Melissa Morgan Consoli Counseling, Clinical, and School Psychology Chair, UCAADE Rep
Bjorn Birnir Mathematics
Miroslava Chavez-Garcia Chicana and Chicano Studies, History
Mhoze Chikowero History
Laurie Freeman Political Science
Philip Lubin Physics
Jason Marden Electrical and Computer Engineering
Cynthia A. Benelli Lecturer, Economics; Non-Senate Academic Rep
Ricardo A. Alcaino Director, Equal Opportunity & Discrimination Prevention Office; Ex Officio
Ariana C. Alvarez Director, Title IX & Sexual Harassment Policy Compliance Office; Ex Officio
Paulina Ramirez Niembro GSA Rep
Jocelyn N. Tapia Undergraduate Student Rep

Committee on International Education

Javier Birchenall Economics Chair, UCIE Rep
Maurizia Boscagli English
Erika Felix Counseling, Clinical, and School Psychology
Werner Kuhn Geography
Cyrus Safinya Materials, Molecular, Cellular and Developmental Biology
Spencer Smith Electrical and Computer Engineering
Candace Waid English
Thomas Weimbs Molecular, Cellular and Developmental Biology
Juan Campo Religious Studies EAP Director; Ex Officio
Haochen Long Undergraduate Student Rep
Cristina M. Carney OISS; Consultant
Sara A. Cook Associate Registrar; Consultant
Simran Singh OISS; Consultant
Marsha G. Bankston Associate Registrar- Retired; Consultant (Ended 10/7/19)

Committee on Privilege and Tenure

Eckart Meiburg Mechanical Engineering Chair, UCPT Rep
Risa Brainin Theater and Dance
Nancy Collins Psychological and Brain Sciences
Kip Fulbeck Art
Barbara Harthorn Anthropology
Matthew Potoski Bren School of Environmental Science and Management
Todd Squires Chemical Engineering
Richard Startz Economics
Toshiro Tanimoto Earth Science
Vesna Wallace Religious Studies

Committee on Rules, Jurisdiction & Elections

Paul Leonardi Technology Management Program Chair
Charles Akemann Mathematics Parliamentarian;
Simonetta Falasca-Zamponi Sociology
Ruth Hellier-Tinoco Music
Ross Melnick Film and Media Studies
David Sherman Psychological and Brain Sciences

Council on Faculty Welfare, Academic Freedom & Awards

Elise Skenazi French and Italian Chair, UCFW Rep
Denise Segura Sociology Vice Chair
Craig Carlson Ecology, Evolution and Marine Biology
Leila Carvalho Geography
Sarah Cline History Member (Started 10/18/19)
Leda Cosmides Psychological and Brain Sciences UCAF Rep (Ended 3/20/20)
Michael Furlong Counseling, Clinical, and School Psychology
Krzysztof Janowicz Geography
Hunter Lenihan Bren School of Environmental Science and Management UCAF Rep (Started 3/30/20)
W. Patrick McCray History
Yukari Okamoto Education
Cheng-Zhong Qin Economics
William Robinson Sociology Member (Started 11/12/19)
Ziad A. Matni Lecturer, Communication, Computer Science; Non-Senate Academic Rep
Raphael Chinchilla Graduate Student Rep
Eileen Boris Feminist Studies Member (Ended 11/4/19)

Council on Planning and Budget

Christopher Newfield English Chair, UCPB Rep
Douglas Steigerwald Economics Vice Chair
Jean Carlson Physics
Anne Charity-Hudley Linguistics
Noah Friedkin Sociology
Kenneth R. Goodearl Mathematics
Joao Hespanha Electrical and Computer Engineering
Dawn Holmes Statistics and Applied Probability
Shane Jimerson Counseling, Clinical, and School Psychology
Nuha Khoury History of Art and Architecture
George Legrady Media Arts and Technology Program
Martin Moskovits Chemistry and Biochemistry
Shelly L. Gable Psychological and Brain Sciences
Constance Penley Film and Media Studies On Leave (Ended 12/14/19)
Ram Seshadri Materials, Chemistry and Biochemistry
Subhash Suri Computer Science
Libe Washburn Geography
Rene Weber Communication Member (Started 2/27/20)
Francis Zok Materials

Council on Research and Instructional Resources

Jianwen Su Computer Science Chair
Paul Berkowitz Music Vice Chair, UCOLASC Rep
Hilary Bernstein History
Forrest Brewer Electrical and Computer Engineering
Ignacio Esponda Economics
Kathleen Foltz Molecular, Cellular and Developmental Biology
James Frew Bren School of Environmental Science and Management
Lisa Jevbratt Art, Media Arts and Technology Program UCACC Rep
Jennifer Kam Communication
Heejung Kim Psychological and Brain Sciences
Karen Lunsford Writing Program
Francis Macdonald Earth Science
Greg Mitchell Theater and Dance
Yasamin Mostofi Electrical and Computer Engineering
Kenneth Rose Electrical and Computer Engineering
Greg Siegel Film and Media Studies
Liming Zhang Chemistry and Biochemistry UCORP Rep
Kathryn A. Baillargeon Lecturer, Writing Program; Non-Senate Academic Rep (Started 10/18/19)
Richard C. Caldwell Library; Non-Senate Academic Rep (Started 10/29/19)
Jennifer A. Smith Professional Researcher; Non-Senate Academic Rep
Kristin A. Antelman University Librarian; Ex Officio
Matthew J. Hall Ex Officio
Joseph Incandela Physics Vice Chancellor for Research; Ex Officio
George H. Michaels Ex Officio
Alexander S. Lebrun Graduate Student Rep
Dirk Bouwmeester Physics Member (Ended 1/5/20)